Хай як дивно це звучить, але я ріс у створеному батьком світі. Містá «Сильмариліона» для мене реальніші за Вавилон. Крістофер Толкін
З глибоким сумом повідомляємо, що у віці 95 років пішов за вічну межу редактор і письменник Крістофер Толкін. Крістофер був третьою дитиною і наймолодшим сином Дж. Р. Р. Толкіна, а 1973 року став розпорядником літературної спадщини свого батька і протягом знаменного періоду завдовжки в 47 років редагував або опікувався публікацією 24-х видань батькових творів, багато з яких стало світовими бестселерами.
Редактором Крістофер був з 5-річного віку, вказуючи на суперечності в казках, які батько розповідав йому перед сном, і той пообіцяв йому два пенні за кожну помилку, помічену в «Гобіті». За юнацьких років Крістофер передруковував на друкарській машинці рукописи та малював мапи Середзем’я, а на той час, коли йому було присвоєне офіцерське звання в Королівських Повітряних Силах (1945 рік), батько вже називав його «моїм головним критиком і співробітником». Після смерті Толкіна 1973 року Крістофер виконав бажання свого батька, завершивши «Сильмариліон», книгу, над якою той працював протягом усього життя. «Сильмариліон» став світовим бестселером, розійшовшись у Великій Британії накладом у понад 1 мільйон примірників.
Призначений батьком за розпорядника його літературної спадщини, Крістофер Толкін 1975 року залишив Оксфорд і переїхав до Франції, аби редагувати неосяжний Толкінів легендаріум. Крістофер опинився сам на сам із 70-ма скринями неопублікованих творів. Значна частина архіву стосувалась історії Середзем’я, і в цих начерках містилася широчезна картина створеного Толкіном світу, лише побіжно накреслена в «Гобіті» та «Володарі Перснів». Толкін мав намір оприлюднити цю картину, але помер, не встигнувши завершити остаточну, цілісну її версію. Крістофер узяв на себе редагування книги, яка була опублікована 1977 року під назвою «Сильмариліон». Згодом він звернувся до іншого проекту, видобутого з архівних матеріалів батька, потім до іншого — і зрештою опублікував його поезію, наукові праці, художню прозу та монументальну 12-томну історію Середзем’я. У цих книгах виринули спокусливі фрагменти «Загибелі Ґондоліна», але не все сказання. З публікацією «Загибелі Ґондоліна» та понад 20-ти попередніх книг завершилася безприкладна місія Крістофера з опікування батьковим Середзем’ям. Як і низка попередніх книг, позначених ретельністю дослідницького підходу і блискуче написаних, «Загибель Ґондоліна» має стати бестселером номер один, буде гідним пам’ятником по-справжньому унікальному внеску в скарбницю красного письменства та даниною пам’яті батьковому генію.
За словами Чарлі Редмейна, «Крістофер був відданим розпорядником творчого доробку свого батька, і непроминальна та неослабна популярність створеного Дж. Р. Р. Толкіном світу є гідним підсумком десятиліть, які він присвятив ознайомленню з Середзем’ям не одного покоління читачів. Він був премилою людиною і справжнім джентльменом, тож мені було за честь і привілей знати його і працювати з ним, і нині ми подумки — разом з його родиною».
Видавництво «Астролябія», спільно з ГарперКоллінз Паблішерз